Humanities and Social Sciences
(dawna nazwa: Ekonomia i Nauki Humanistyczne)
24 (1/2017), DOI: 10.7862/rz.2017.hss.12
ZMIANY W WYDATKACH NA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWĄ W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ I PRZEDSIĘBIORSTWACH
Przemysław POMYKALSKI
Dodany przez: Paweł Perz
DOI: 10.7862/rz.2017.hss.12
Streszczenie
W wielu obszarach nauki i branżach gospodarki wydatki na działalność badawczo-rozwojową determinują skalę i poziom badań. Poziom wydatków jest uwarunkowany przez politykę kraju, strategie przedsiębiorstw oraz przez inwestorów. Celem artykułu jest przedstawienie zmian w wydatkach na działalność badawczo-rozwojową w krajach Unii Europejskiej oraz w przedsiębiorstwach, w latach 2010–2014. W analizie porównano początek realizacji strategii Europa 2020 i okres, w którym realizowano strategię lizbońską. Wyniki wskazują na zmiany i zróżnicowanie w podejściu do finansowania działalności badawczo-rozwojowej na poziomie krajów oraz przedsiębiorstw. Różnice widoczne są zarówno w dynamice wzrostu wydatków na B+R jak i w strukturze ich finansowania. Nie da się jednak ich wyjaśnić stosując wyłącznie podział według kryterium wartości PKB lub wydatków na B+R w badanych krajach. Interesujące różnice można zaobserwować w krajach Grupy Wyszehradzkiej, w której jeszcze niedawno relacja wydatków na B+R do PKB była zbliżona. W niektórych krajach, preferowany jest wzrost finansowania ze środków państwowych, w innych, w tym w Polsce, stymuluje się wzrost wydatków przedsiębiorstw na działalność B+R. Choć trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie okaże się lepsze dla gospodarki i biznesu, wpływ polityki realizowanej w poszczególnych krajach jest wyraźnie widoczny w danych statystycznych. Zmiany w sposobie finansowania działalności badawczo-rozwojowej powinny być obserwowane przez zarządzających przedsiębiorstwami, ponieważ odmienne podejście do sposobu jej finansowania na poziomie kraju powinno zostać uwzględnione w ich analizach i decyzjach.
Literatura
- Blażlak R.J., Owczarek K., Modele transferu technologii, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2013.
- Cohen W., Nelson R.R, Walsh J.P., Links and impacts: The influence of public research on industrial R&D, “Management Science” 2002, 48 (1), p. 1–23.
- Czakon W., Przemysł badań naukowych. Implikacje dla interpretatywnych metod w naukach o zarządzaniu, „Organizacja i Kierowanie” 2015, nr 4(169), s. 101–114.
- Dosi G., Statistical regularities in the evolution of industries. A guide through some evidence and challenges for the theory [in:] F. Malerba, S. Brusoni (Eds.), Perspectives on Innovation, Cambridge University Press, Cambridge 2007.
- Enkel E., Gassmann O., Chesbrough H., Open R&D and open innovation: exploring the phenomenon, “R&D Management” 2009, 39(4), p. 311–316.
- Europa 2020, Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjająca włączeniu społecznemu, ec.europa.eu/eu2020/pdf/1_PL_ACT _part1_v1.pdf
- European Commission, 2014, Setting up, managing and evaluating EU science and technology parks, Publications Office of the European Union.
- Hall B.H., Rosenberg N. (Eds.), Handbook of the Economics of Innovation (Vol. 1), Elsevier 2010.
- Lerner J., The architecture of innovation: The economics of creative organizations, Harvard Business Press 2012.
- Stephan P.E., Using human resource data to illuminate innovation and research utilization [in:] S. Merrill, M. McGeary (Eds.), Using Human Resource Data to Track Innovation, National Academy Press, Washington 2002.
- Stephan P.E., Economics of Science [in:] B.H. Hall, N. Rosenberg (Eds.), Handbook of the Economics of Innovation (Vol. 1). Elsevier 2010
Podsumowanie
TYTUŁ:
ZMIANY W WYDATKACH NA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWĄ W KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ I PRZEDSIĘBIORSTWACH
AUTORZY:
Przemysław POMYKALSKI
AFILIACJE AUTORÓW:
Wydział Organizacji i Zarządzania, Politechnika Łódzka
DODANY PRZEZ:
Paweł Perz
WYDAWNICTWO:
Humanities and Social Sciences
24 (1/2017)
SŁOWA KLUCZOWE:
wydatki, badania, rozwój, przedsiębiorstwa, Europa
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/einh/301
DOI:
10.7862/rz.2017.hss.12
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rz.2017.hss.12
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów