Modern Management Review
(dawna nazwa: Zarządzanie i Marketing)
25 (3/2018), DOI: 10.7862/rz.2018.mmr.33
ANALIZA WYBRANYCH SEGMENTÓW PRZEMYSŁU TEKSTYLNEGO
Andrzej PACANA, Dominika SIWIEC
Dodany przez: Paweł Perz
DOI: 10.7862/rz.2018.mmr.33
Streszczenie
Europejski przemysł włókienniczy uznawany jest za lidera w zakresie innowacji, a współczesne tekstylia mogą przyczyniać się do wzrostu zainteresowania społeczeństwa tą branżą. Istotnym wydaje się więc przeanalizowanie dynamiki zmian w branży tekstylnej na przełomie ostatnich lat. W artykule dokonano analizy wybranych segmentów przemysłu tekstylnego w Polsce w latach 2013–2016 na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Dodatkowo, przeprowadzoną analizę dotyczącą sprzedaży detalicznej towarów tekstylnych według cen stałych rozszerzono o wyniki z 2017 roku. W części teoretycznej przeanalizowano obszar przemysłu tekstylnego, zwracając szczególną uwagę na funkcje tekstyliów i panujące trendy w omawianej branży. Dokonano analizy sposobu doboru odzieży ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, a także scharakteryzowano nowoczesne rodzaje produkowanej odzieży. W części praktycznej dokonano analizy danych dotyczących m.in. sprzedaży detalicznej i dynamiki obrotów wyrobów tekstylnych, liczby sklepów tekstylnych i ich udziału w różnych grupach towarowych w Polsce jak np.: pojazdy mechaniczne, farmacja, żywność i inne. Celem opracowania jest analiza zmian przemysłu tekstylnego i na jej podstawie sprawdzenie występujących trendów w sprzedaży wyrobów tekstylnych oraz ich udziału w rynku. Przeprowadzona analiza wykazała brak wzrostu sprzedaży detalicznej tekstyliów. Wywnioskowano, że liczba sklepów tekstylnych stanowi niewielki udział w stosunku do wszystkich sklepów innego rodzaju działalności sprzedażowej, a także, że wartość sprzedaży tekstyliów w analizowanym okresie (2013–2016) była podobna.
Literatura
- Cichecka M., Kryteria oceny właściwości elektrostatycznych odzieży roboczej i ochronnej przeznaczonej do użytkowania w strefach zagrożenia wybuchem, Techniczne Wyroby Włókiennicze 2011/½.
- Frącczak Ł., Matusiak M., Zastosowanie trójwymiarowego skanera laserowego do pomiarów efektu zgofrowania gofr tkackich, Technologia i Jakość Wyrobów 2016.
- Janicka J., Koźmińska R., Tekstylia w materiałach kompozytowych, Techniczne Wyroby Włókiennicze 2009/1.
- Kamocka-Bronisz R., Blukacz M., Bronisz S., Ocena wpływu zużycia tkaniny zewnętrznej ubrania specjalnego strażaka na jej wytrzymałość, Zeszyty Naukowe SGSP 2016.
- Klojzy-Karczmarczyk B., Staszczak J., Szacowanie masy frakcji energetycznych w odpadach komunalnych wytwarzanych w obszarach o różnym charakterze zabudowy, Polityka Energetyczna 2017/2.
- Maklewska E., Odzież „oddychająca” czy „paroprzepuszczalna”?, Techniczne Wyroby Włókiennicze 2010/¾.
- Matusiak M., Badania materiałów włókienniczych w zakresie ich zdolności do transportu wilgoci, Pomiary Automatyka Kontrola 2013/5.
- Matusiak M., Innowacyjne tkaniny odzieżowe z włókien sojowych. Technologia i Jakość Wyrobów 2016.
- Marszałek A., Bartkowiak G., Odzież ochronna do pracy w zimnym środowisku – zasady projektowania i doboru, Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka 2013/2.
- Zbroński D., Wyselekcjonowane odpady komunalne zebrane w regionach Polski, Archiwum Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska 2015/1.
- http://stat.gov.pl/ [data dostępu: 16.02.18r.]
Podsumowanie
TYTUŁ:
ANALIZA WYBRANYCH SEGMENTÓW PRZEMYSŁU TEKSTYLNEGO
AUTORZY:
Andrzej PACANA (1)
Dominika SIWIEC (2)
AFILIACJE AUTORÓW:
(1) prof. PRz, Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Katedra Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji, Politechnika, Rzeszowska
(2) brak
DODANY PRZEZ:
Paweł Perz
WYDAWNICTWO:
Modern Management Review
25 (3/2018)
SŁOWA KLUCZOWE:
tekstylia, przemysł tekstylny
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/zim/351
DOI:
10.7862/rz.2018.mmr.33
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rz.2018.mmr.33
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów