Modern Management Review
(dawna nazwa: Zarządzanie i Marketing)
25 (1/2018), DOI: 10.7862/rz.2018.mmr.11
WPŁYW FINANSYZACJI NA ROZWÓJ RYNKU FINANSOWEGO NA PRZYKŁADZIE PRODUKTÓW STRUKTURYZOWANYCH W POLSCE W LATACH 2006–2016
Elżbieta WAŻNA
Dodany przez: Paweł Perz
DOI: 10.7862/rz.2018.mmr.11
Streszczenie
Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie finansyzacji, ale także ukazanie wpływu na rozwój rynku finansowego na przykładzie produktów strukturyzowanych jako innowacyjnych instrumentów finansowych w Polsce w latach 2009–2016. Chociaż w czasopiśmiennictwie nie pomija się warunków politycznych, kulturowych i społecznych leżących u podstaw finansjalizacji przedsiębiorstw, to w dominującej na ten temat literaturze anglosaskiej uwaga skupiana jest przede wszystkim na opisywaniu ścisłego związku między aktywnością inwestorów instytucjonalnych i skalą akumulacji finansowej. Wykazano przede wszystkim, że wzrost stopnia finansjalizacji jest powiązany ze zjawiskiem presji „niecierpliwych” inwestorów instytucjonalnych, bardziej zainteresowanych krótkoterminowymi zyskami spółek i ich bieżącą konsumpcją niż oczekiwaniem na osiągnięcie przez nie lepszych wyników z działalności gospodarczej w długim okresie, implikowanych efektywną alokacją kapitału wewnętrznego. Zjawisko to traktowane jest również jako główny czynnik napędowy tendencji do poszukiwania maksymalnej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału przy jak najmniejszym ryzyku, co tym samym stanowi fundamentalny imperatyw koncepcji SHV. Finansyzacja rozumiana jako dominacja sektora finansowego nad sektorem realnym, co jest najbardziej widoczne w USA, była jedną z istotnych przyczyn globalnego kryzysu finansowego. Autorka w oparciu o polską i zagraniczną literaturę przedmiotu oraz dane statystyczne przedstawia główne przyczyny, natężenie i skutki finansyzacji na rynku finansowym w Polsce. Biorąc to pod uwagę, należy stwierdzić, że w tym kontekście zasadne jest nie tylko badanie samego zjawiska finansjalizacji, ale także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o kierunki przemian zachodzące na rynkach finansowych.
Literatura
- Dec P., Analiza ilościowa finansjeryzacji [w:] Finansjaryzacja gospodarki i jej wpływ na przedsiębiorstwa, red. nauk. A. Fierla, Warszawa 2017.
- Epstein G., Introduction, Financialization and the World Economy [w:] Financialization for the World Economy, ed. G. Epstein, E. Elgar, Northampton-Cheltenham 2005.
- Fierla A., Grygiel-Tomaszewska A., Proces finansjaryzacji [w:] Finansjaryzacja gospodarki i jej wpływ na przedsiębiorstwa, red. nauk. A. Fierla, Warszawa 2017.
- Husson M., Kapitalizm bez znieczulenia, Warszawa 2011.
- Kamela-Sowińska A., Od rachunkowości do opisu gospodarczego, „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości”, t. 77/133, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Warszawa 2014.
- Kondrakiewicz T., Rozwój rynku produktów ustrukturyzowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Acta Universitatis Lodziensis Folia Oeconomica 2(301), 2014.
- Marszałek P., Finansyzacja – problemy i kontrowersje, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 247, Wrocław 2012.
- Mączyńska E., Dysfunkcje gospodarki w kontekście ekonomii kryzysu, „Zeszyty Naukowe Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego” nr 9, Warszawa 2011.
- Minsky H.P., The financial instability hypothesis, „The Levy Economics Institute of Bard College Working Paper” 1992, nr 74.
- Orłowski W.M., Dziesięć przyczyn kryzysu i ich analiza [w:] Globalny kryzys finansowy
i jego konsekwencje w opiniach ekonomistów polskich, red. J. Szambelańczyk, Związek Banków Polskich, Warszawa 2009. - Ratajczak M., Finansyzacja gospodarki, „Ekonomista” nr 3, PTE, Warszawa 2012.
- Ratajczak M., Ekonomia i edukacja ekonomiczna w dobie finansyzacji gospodarki, „Ekonomista” 2014.
- Sobolewski P., Instrumenty pochodne na współczesnych rynkach finansowych, „Bank
i Kredyt” 2009, nr 1. - Sweezy P.M., More (Or Less) on Globalization, „Monthly Review” 1997, No. 4, September.
- Waściński T., Wójcik G., Struktura rynku finansowego w gospodarce światowej, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, nr 88, Seria Administracja i Zarządzanie (15), Siedlce 2011.
- Wiśniewski P., Nowe miary finansjalizacji [w:] Rozwój nauki o finansach. Stan obecny
i pożądane kierunki jej ewolucji, red. J. Ostaszewski, E. Kosycarz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014. - Wray L.R., Ymoigne E.T., Macroeconomics meets Hyman P. Minsky: the financial theory of investment, „Levy Economics Institute Working Paper”, nr 543/2008.
- Wrzesiński M., Finansjalizacja gospodarki – fakty czy mity? [w:] Rozwój nauki o finansach. Stan obecny i pożądane kierunki jej ewolucji, red. J. Ostaszewski, E. Kosycarz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Warszawa 2014.
Podsumowanie
TYTUŁ:
WPŁYW FINANSYZACJI NA ROZWÓJ RYNKU FINANSOWEGO NA PRZYKŁADZIE PRODUKTÓW STRUKTURYZOWANYCH W POLSCE W LATACH 2006–2016
AUTORZY:
Elżbieta WAŻNA
AFILIACJE AUTORÓW:
Instytut Ekonomii i Zarządzania, Zakład Rachunkowości i Finansów, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
DODANY PRZEZ:
Paweł Perz
WYDAWNICTWO:
Modern Management Review
25 (1/2018)
SŁOWA KLUCZOWE:
finansyzacja, produkty strukturyzowane, instrumenty finansowe, rynek finansowy
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/zim/330
DOI:
10.7862/rz.2018.mmr.11
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rz.2018.mmr.11
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów