Mechanika
85 (1/13), DOI: 10.7862/rm.2013.7
Problemy technologiczne wykonania otworów cylindrycznych wynikające z ich zastosowania
Aleksander Streubel, Marek Kuran, Rafał Subbotko
DOI: 10.7862/rm.2013.7
Streszczenie
W pracy omówiono problemy z przygotowaniem cylindrycznych otworów do montażu w przedmiotach stosowanych w układach sterujących, w hydraulice siłowej oraz przeznaczonych do prowadzenia reakcji chemicznych. Niekiedy wielu problemów nastręcza wykonanie oraz montaż prostej części. Pozornie błahe powierzchnie, jak np. prostopadłe do osi otworu dno czy fazy, decydują de facto o szczelności połączeń, a więc o poprawności pracy gotowego wyrobu. Części składowe hydrauliki siłowej należą do produktów wymagających specyficznego procesu technologicznego. Przykładowo, w procesie wytwarzania zaworu konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych narzędzi, co pozwala na ograniczenie liczby braków. Przedmioty wykonywane dla przemysłu chemicznego mają do spełnienia różne zadania. Wymaga to stosowania każdorazowo indywidualnych metod obróbki, często odbiegających od powszechnie wykorzystywanych i nie każdy zakład produkcyjny jest w stanie je spełnić. Zwrócono uwagę na wymagania technologiczne, które należy spełnić, by wykonane elementy działały poprawnie i zgodnie z oczekiwaniami.
Literatura
1. Kleparski B.: Honowanie żeliwnych tulei cylindrowych Mahle Krotoszyn. Referat przygotowany na 66 posiedzenie Sekcji Podstaw Technologii PAN Krotoszyn 2001. Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2001.
2. Streubel A., Kuran M., Uchman M.: Wykonanie i regeneracja otworu w cylindrze hydrauliki siłowej. Obróbka skrawaniem, t. 2. Innowacje, J. Stós (red.). Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Kraków 2008.
3. Sunnen. Materiały informacyjne firmy.
4. Gehring. Materiały informacyjne firmy.
5. Streubel A., Kuran M., Uchman M.: Kształtowanie powierzchni wewnętrznej w wielkogabarytowych tulejach. Wydawnictwo Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Bydgoszcz 2009.
Podsumowanie
TYTUŁ:
Problemy technologiczne wykonania otworów cylindrycznych wynikające z ich zastosowania
AUTORZY:
Aleksander Streubel (1)
Marek Kuran (2)
Rafał Subbotko (3)
AFILIACJE AUTORÓW:
(1) Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Legnica
(2) Politechnika Wrocławska
(3) Gühring Polska
WYDAWNICTWO:
Mechanika
85 (1/13)
SŁOWA KLUCZOWE:
obróbka skrawaniem, otwory cylindryczne, współosiowość
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/mechanika/19
DOI:
10.7862/rm.2013.7
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rm.2013.7
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów