Mechanika
86(3/14), DOI: 10.7862/rm.2014.50
Suszenie węgla brunatnego w energetyce – możliwości zastosowania młyna elektromagnetycznego
Krzysztof Sławiński, Krzysztof Knaś, Michał Gandor, Wojciech Nowak
DOI: 10.7862/rm.2014.50
Streszczenie
W niniejszym artykule omówiono możliwość poprawy procesu spalania węgla brunatnego w energetyce. Powszechność zasobów tego surowca sprawia, iż dzięki racjonalnemu jego zużyciu możliwe jest utrzymanie jego strategicznej pozycji w energetyce. W tym celu należy ciągle poszukiwać innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz wciąż rozwijać obecnie stosowane technologie suszenia węgli brunatnych. Autorzy niniejszego artykułu zaprezentowali koncepcję suszenia węgla brunatnego w instalacji z młynem elektromagnetycznym oraz przedstawili wady i zalety tej metody na tle wybranych, obecnie stosowanych technologii mielenia i suszenia. Materiałem wyjściowym do przeprowadzenia badań był odpowiednio przygotowany węgiel brunatny pochodzący z Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Dla węgla przeprowadzono analizy oznaczeń wilgoci zarówno przed, jak i po procesie mielenia w młynie elektromagnetycznym, w celu określenia zdolności urządzenia do podsuszania paliw w trakcie ich rozdrabniania. Rozważono również możliwość brykietowania otrzymanego produktu w celu zwiększenia jego atrakcyjności na rynku paliw. Z przeprowadzonych badań i obserwacji wynika iż istnieje możliwość zastosowania młyna elektromagnetycznego do jednoczesnego mielenia i suszenia węgla brunatnego. Instalacja taka charakteryzuje się przede wszystkim małymi gabarytami, niską emisją hałasu oraz niskim zużyciem energii elektrycznej na potrzeby procesu. Z uwagi na brak części mechanicznych istnieje znikome ryzyko awaryjności w pracy ciągłej urządzenia.
Literatura
- Uberman R., Kaczorowski J., Żuk S.: Górnictwo węgla brunatnego w Polsce - stan aktualny. Możliwości i ograniczenia rozwoju, Węgiel Brunatny, 4/61, 2007.
- Pawlak-Kruczek H., Lichota J., Jędrusyna A., Tomczuk K., Ostrycharczyk M.: Zapotrzebowanie na energię do układu suszenia węgla brunatnego. Rynek Energii, nr 1(92), 2011.
- Sosiński R., Szczypiorowski A., Szymanek P., Nowak W.: Aspekty wykorzystania młyna elektromagnetycznego w rozwoju węglowych technologii energetycznych, 24-Międzynarodowa Konf. „Węgiel”, Pittsburg 2007.
- Kruczek H.: Wybrane zagadnienia spalania młodych paliw kopalnych o małym stopniu metamorfizmu, Prace Naukowe Instytutu Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów Politechniki Wrocławskiej, Seria: Monografie, OW Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2003.
- Strumiło Cz.: Kinetyka procesu suszenia, WNT, Warszawa 1983.
Podsumowanie
TYTUŁ:
Suszenie węgla brunatnego w energetyce – możliwości zastosowania młyna elektromagnetycznego
AUTORZY:
Krzysztof Sławiński (1)
Krzysztof Knaś (2)
Michał Gandor (3)
Wojciech Nowak (4)
AFILIACJE AUTORÓW:
(1) Politechnika Częstochowska, ul. Dąbrowskiego 73, 42-201 Częstochowa
(2) Politechnika Częstochowska, ul. Dąbrowskiego 73, 42-201 Częstochowa
(3) Politechnika Częstochowska, ul. Dąbrowskiego 73, 42-201 Częstochowa
(4) Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
WYDAWNICTWO:
Mechanika
86(3/14)
SŁOWA KLUCZOWE:
młyn elektromagnetyczny, węgiel brunatny, suszenie, mielenie
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/mechanika/111
DOI:
10.7862/rm.2014.50
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rm.2014.50
DATA WPŁYNIĘCIA DO REDAKCJI:
2014-05-25
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów