Humanities and Social Sciences
(dawna nazwa: Ekonomia i Nauki Humanistyczne)
25 (1/2018), DOI: 10.7862/rz.2018.hss.9
REFLEKSJE NAD JAKOŚCIĄ ŻYCIA OSÓB NIE-PELNOSPRAWNYCH W ASPEKCIE GLOBALIZACJI KULTURY
Krzysztof Rejman, Grzegorz Błażejewski
Dodany przez: Paweł Perz
DOI: 10.7862/rz.2018.hss.9
Streszczenie
Pozytywne skutki globalizacji kultury, to m.in. szerokie upowszechnianie najnowszych osiągnięć nauki i techniki wśród różnorodnych grup społecznych, w tym także tych zagrożonych marginalizacją, jaką są osoby z niepełnosprawnością. Korzyści jakich mogą one doświadczać, to nie tylko możliwość otrzymywania profesjonalnej, specjalistycznej opieki medycznej w ośrodkach zdrowia, gabinetach fizjoterapeutycznych, szpitalach, ale pełne uczestnictwo w życiu społecznym poprzez edukację, pracę zawodową oraz powszechne zwalczanie popularnych stereotypów dotyczących ich miejsca i roli w społeczeństwie. Globalizacja, mimo licznych negatywnych ocen jest szansą dla upowszechniania ideałów moralizmu i humanizmu chrześcijańskiego, zgodnie z którymi każdy człowiek, bez względu na swoją kondycję psychofizyczną stanowi istotę wyjątkową, której życie posiada szczególną wartość. Efektem globalizacji kultury jest także szybkie rozprzestrzenianie się wielu groźnych dla społeczeństw, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością zjawisk. Należą do nich m.in. nadmierne przywiązywanie wagi do osobistego wyglądu, kształtu sylwetki ciała, urody, ubioru, mody; lekceważenie ludzkiego cierpienia, zanikanie solidarności osób sprawnych i niepełnosprawnych w pokonywaniu codziennych wyzwań życiowych; utrzymywanie się w społeczeństwie krzywdzących osoby z niepełnosprawnością stereotypów, dominacja orientacji życiowej „mieć” nad orientacją „być kimś”. Problemem i zarazem wyzwaniem wielu krajów na świecie jest bezrobocie i edukacja osób niepełnosprawnych. Mimo podejmowanych przez rządy państw wysiłków sytuacja nie jest jeszcze zadawalająca. Osoby niepełnosprawne należą w znacznej większości do najsłabiej wykształconej części społeczeństwa, dlatego w dobie powszechnej informatyzacji i wysoko zaawansowanych technologii mają nikłe szanse na rynku pracy. Bezrobocie jest istotną przyczyną pogarszania się jakości ich życia, prowadzi do życia w ubóstwie.
Literatura
- Furmanek W., Zarys humanistycznej teorii pracy (nowe horyzonty pedagogiki pracy), Wydawnictwo IBE, Warszawa 2006.
- Heller M., Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012.
- Jakubczak M., Cielesna tożsamość człowieka współczesnego. Sztuka Leczenia, 4 (1999), s.83-89; cyt. za Psychologia zdrowia w poszukiwaniu pozytywnych inspiracji, red. I. Heszen, J. Życińska,Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej „Academica”, Warszawa 2008.
- Kowalik S., Ja-cielesne – próba nowego spojrzenia. Polskie Forum Psychologiczne, 8 (2003), 1-2 cyt. za Psychologia zdrowia w poszukiwaniu pozytywnych inspiracji, Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej „Academica”, Warszawa 2008.
- Kubacka-Jasiecka D., Ja cielesne i problematyka identyfikacji z ciałem w kontekście wartości współczesnej kultury i zdrowia [w:] Psychologia zdrowia w poszukiwaniu pozytywnych inspiracji, red. I. Heszen, J. Życińska, Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej „Academica”, Warszawa 2008.
- Łysiak W., Stulecie kłamców, Wydawnictwo Andrzej Frukacz, EX LIBRIS, Warszawa-Chicago 2000.
- Podolski A., Przywrócić sens cierpienia i godność cierpiącego [w:] Święty Jan Paweł II – pierwszy doktor honoris causa Uniwersytetu rzeszowskiego, red. ks. S. Nabywaniec, Wydawnictwo Uniwersytetu rzeszowskiego, Rzeszów 2015.
Podsumowanie
TYTUŁ:
REFLEKSJE NAD JAKOŚCIĄ ŻYCIA OSÓB NIE-PELNOSPRAWNYCH W ASPEKCIE GLOBALIZACJI KULTURY
AUTORZY:
Krzysztof Rejman (1)
Grzegorz Błażejewski (2)
AFILIACJE AUTORÓW:
(1) Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markowicza, Instytut Humanistyczny
(2) Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
DODANY PRZEZ:
Paweł Perz
WYDAWNICTWO:
Humanities and Social Sciences
25 (1/2018)
SŁOWA KLUCZOWE:
jakość życia, niepełnosprawność, społeczeństwo, globalizacja
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/einh/377
DOI:
10.7862/rz.2018.hss.9
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rz.2018.hss.9
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów