Humanities and Social Sciences
(dawna nazwa: Ekonomia i Nauki Humanistyczne)
25 (1/2018), DOI: 10.7862/rz.2018.hss.5
WOLNOŚĆ I SWOBODA TWÓRCZA A ZARZUT AUTOPLAGIATU W UTWORZE NAUKOWYM
Elżbieta Kosior
Dodany przez: Paweł Perz
DOI: 10.7862/rz.2018.hss.5
Streszczenie
Współczesne kodeksy wartości, funkcjonujące w obszarze nauki, a dotyczące autorów dzieł naukowych coraz częściej definiują autoplagiat jak nadużycie ze strony twórcy, mające wywołać nieprawdziwe przekonanie o kreatywności i pomysłowości twórców. Czy każde powtórne wykorzystanie swojej twórczości w nowo kreowanym dziele jest naganne z punktu widzenia zarówno prawa, jak i etyki? W treści wskazano zależności prawne między autorem a jego utworem, przywołano konstytucyjne znaczenie wolności twórczej, która w istocie swej rozumiana jest jako jedno z podstawowych praw, o czym traktują również przepisy aktów międzynarodowych. Postawiono pytanie: czy jest to prawo nieograniczone? Zaprezentowano argumenty przeczące założeniu, że swoboda tworzenia ma charakter ius absolutum. Gdzie szukać granic wolności autora, w kontekście cywilistycznego władztwa nad utworem? W wolności i prawach innych ludzi, ale także w definicji legalnej utworu. Tam bowiem pojawiają sie elementy konieczne do nazwania wytworu intelektualnego dziełem – w rozumieniu prawa autorskiego. Wolność nauki jest założeniem każdego demokratycznego porządku. Ale czy nauka, skupiająca w sobie niesamowitą moc oddziaływania na rzeczywistość podlega ograniczeniom? Artykuł potwierdza tak postawioną tezę.
W prezentowanym tekście podjęto próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy autoplagiat jest rzeczywistym problemem nauki, czy sztucznie wykreowanym, czy zarzut autoplagiatu nie narusza wolności i swobody twórczej, czy nie stanowi swoistego ograniczenia władztwa nad utworem. Zwrócono uwagę na równoważny problem, jakim jest – w szczególności w dziedzinach humanistycznych tworzenie kreacji intelektualnych zbudowanych w głównej mierze na zapożyczeniach z cudzej, ale i własnej twórczości, „ubranych” w prawidłową formę cytatu czy też autocytatu, w których coraz trudniej dopatrzyć się oryginalności.
Literatura
- Akademicki Kodeks Wartości Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjęty uchwałą Senatu UJ z 25 czerwca 2003 roku.
- Barta J., Markiewicz R. (red.), Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Komentarz, wyd. V, e-LEX 2011.
- Barta J., Markiewicz R., Prawo autorskie i prawa pokrewne, Warszawa 2011.
- Barta J., Markiewicz R., Prawo autorskie. Komentarz, Warszawa 2011.
- Dybowski T., Ochrona prawa własności na tle konstytucyjnej koncepcji źródeł prawa w orzecznictwie TK [w:] Trybunał Konstytucyjny, Księga XV-lecia, red. F. Rymarz, A. Jankiewicz, Warszawa 2001.
- Flisak D. (red.), Prawo autorskie i prawa pokrewne. Komentarz, e-LEX 2015.
- Garlicki L., Konstytucja RP, Komentarz, t. II, Warszawa 2016.
- Haberstumpf H., Zur Individualität wissenschaftlicher Sprachwerke, Freiburg 1982.
- Horacy, Exegi monumentum aere perennius, Pieśń III.
- Jabłoński M., Węgrzyn J., Wolność twórczości artystycznej i naukowej oraz dostępu do dóbr kultury [w:] Realizacja i ochrona konstytucyjnych wolności i praw jednostki w polskim porządku prawnym, red. M. Jabłoński, Wrocław 2014;
- Jankowska M., Autor i prawo do autorstwa, Warszawa 2011.
- Jarosz-Żukowska S., Wolność akademicka w kontekście komercjalizacji wyników badań naukowych [w:] Aktualne wyzwania ochrony wolności i praw jednostki: prace uczniów i współpracowników dedykowane Profesorowi Bogusławowi Banaszakowi, red. M. Jabłoński, S. Jarosz-Żukowska, Wrocław 2014.
- Jarosz-Żukowska S., Żukowski Ł., Wolność badań naukowych i nauczania [w:] Realizacja i ochrona konstytucyjnych wolności i praw jednostki w polskim porządku prawnym, red. M. Jabłoński, Wrocław 2014.
- Kamiński S., Nauka i metoda. Pojecie nauki i klasyfikacja nauk, Lublin 1992.
- König E., Filozofia pierwsza Arystotelesa jako uniwersalna nauka o archaí, przekład M. Bogaczyk-Vormayr, [w:] Filo Sofija, nr 22 (2013/3).
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, pod red. L. Garlickiego, t. III, Warszawa 2003.
- Kodeks etyki pracownika naukowego, przyjęty uchwałą Zgromadzenia Ogólnego PAN nr 3/2016.
- Kowalczyk S., Etyka – zagrożenie wolności nauki? [w:] Annales. Etyka w życiu gospodarczym, Lublin 2010.
- Markiewicz R., Dzieło literackie i jego twórca w polskim prawie autorskim, Kraków 1984.
- Markiewicz R., Obrona prac naukowych Autorskoprawna ochrona prac naukowych, ZNUJ 1990/4.
- Markiewicz R., Opinia prawna. dot. pojęcia utworu oraz pojęcia dokumentu urzędowego materiału urzędowego w rozumieniu polskiego prawa autorskiego, http://www.informacjapubliczna.org.pl.
- Mozgawa M. (red.), Kodeks karny. Komentarz aktualizowany e- LEX 2017.
- Rutowski T., Rozwój pojęcia nauki w twórczości naukowej „Państwo i Prawo” 2012, nr 3.
- Sarbiński R.M., Siciarek M. (red.), Prawo autorskie. Komentarz do wybranych przepisów, e-LEX 2017.
- Schiller F., Listy o estetycznym wychowaniu człowieka, Pisma teoretyczne, wyd. Aletheia, Warszawa 2011.
- Sieńczyło-Chlabicz J., Banasiuk J., Pojęcie i istota autoplagiatu w twórczości naukowej, „Państwo i Prawo” 2012, nr 3.
- Sobczak J., Wolność badań naukowych – standardy europejskie i rzeczywistość polska, „Nauka i Szkolnictwo Wyższe” 2/30/2007.
- Sokołowska D., Pojęcie i postacie utworu naukowego w świetle prawa autorskiego, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 2015/2.
- Sokołowska D., Prawo twórcy do wynagrodzenia w prawie autorskim, Poznań 2013.
- Stanisławska-Kloc S., Plagiat contra autoplagiat [w] Spory o własność intelektualną: Księga jubileuszowa dedykowana profesorom Januszowi Barcie i Ryszardowi Markiewiczowi, red. A. Matlak, S. Stanisławska-Kloc, Warszawa 2013.
- Stanisławska-Kloc S., Plagiat i autoplagiat, Biuro Analiz Sejmowych, nr 16 (108)2011.
- Starck Ch., Wolność badań naukowych i jej granice, Przegląd Sejmowy 2007, nr 3(80).
- Szewc A., Dzieła naukowe i ich status w prawie autorskim, „Państwo i Prawo” 1997/10.
- Tylec G., Dobra osobiste a inne dobra prawne o charakterze osobistym chronione post mortem [w:] Non omnis moriar. Osobiste i majątkowe aspekty prawne śmierci człowieka. Zagadnienia wybrane, red. J. Gołaczyński, J. Mazurkiewicz, J. Turłukowski, D. Karkut,Wrocław 2015.
- Wojciechowska A., Czy autorskie dobra osobiste są dobrami osobistymi prawa cywilnego?, „Kwartalnik Prawa Prywatnego” 1994, nr 3.
Podsumowanie
TYTUŁ:
WOLNOŚĆ I SWOBODA TWÓRCZA A ZARZUT AUTOPLAGIATU W UTWORZE NAUKOWYM
AUTORZY:
Elżbieta Kosior
AFILIACJE AUTORÓW:
prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie w stanie spoczynku, asystent w Katedrze Prawa i Administracji, Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza
DODANY PRZEZ:
Paweł Perz
WYDAWNICTWO:
Humanities and Social Sciences
25 (1/2018)
SŁOWA KLUCZOWE:
autoplagiat, plagiat, twórca, dzieło naukowe, oryginalność
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/einh/373
DOI:
10.7862/rz.2018.hss.5
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rz.2018.hss.5
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów