Budownictwo i Inżynieria Środowiska
66/4/13, DOI: 10.7862/rb.2013.66
ANALIZA WSPÓŁPRACY KURTYNY POWIETRZNEJ Z GRUNTOWĄ POMPĄ CIEPŁA W OKRESIE CAŁOROCZNYM
Vyacheslav PISAREV, Krzysztof NOWAK
Dodany przez: Katarzyna PIETRUCHA-URBANIK
DOI: 10.7862/rb.2013.66
Streszczenie
Kurtyna powietrzna to urządzenie, którego podstawowym celem jest stworzenie bariery izolującej przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami lub strefami
o różnych temperaturach. W dużych pomieszczeniach, takich jak: hale przemysłowe, warsztaty, magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe czy centra handlowe, drzwi pozostają otwarte przez dłuższy czas. Jest to związane np. z koniecznością załadunku i rozładunku towarów na zapleczu magazynu lub z przechodzeniem klientów centrum handlowego. Otwarte drzwi, często dużych rozmiarów, powodują znaczne straty ciepła i zakłócają klimat panujący wewnątrz pomieszczeń.
W przypadku gdy istnieje duża różnica temperatury między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym, mogą występować problemy związane z przeciągami oraz z utrzymywaniem właściwej temperatury w pomieszczeniach. Kurtyna tworzy osłonę wentylacyjną, która przy otwarciu drzwi utrzymuje powietrze wewnątrz pomieszczenia. W okresie zimowym nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostawaniu się powietrza chłodnego do pomieszczenia, ograniczając tym samym straty ciepła, a co za tym idzie – straty energii. Latem stanowi idealną barierę przed gorącym powietrzem napływającym z zewnątrz pomieszczenia. Kurtyna powietrzna utrudnia również przedostawanie się do wnętrza kurzu, spalin i owadów, natomiast dla ludzi jest niewidoczna i nie stanowi przeszkody. W artykule przedstawiono analizę współpracy kurtyny powietrznej i gruntowej pompy ciepła w okresie całorocznym z porównaniem metod obliczeniowych opublikowanych w literaturze. Analizę przeprowadzono dla przykładowego budynku użyteczności publicznej (centrum handlowego) w okresie całorocznym. Otrzymane wyniki będą pomocne w doborze kurtyn powietrznych podczas wyboru i oceny jednej
z metod obliczeniowych opublikowanych w literaturze.
Literatura
[1] Materiały techniczne kurtyn powietrznych firmy Frico, www.argus.jaslo.pl.
[2] Pełech A.: Wentylacja i klimatyzacja – podstawy. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2008.
[3] Kijanka R., Pisarev V.: System zaopatrzenia w ciepło kurtyny powietrznej z wykorzystaniem pompy ciepła i gruntowego wymiennika ciepła. Prace Kół Naukowych Politechniki Rzeszowskiej w roku akademickim 2007/2008, s. 59-69.
[4] Sprawocznik projektirowszczyka. Wentylacja i kondicionirowanie wozducha, cz. II. Strojizdat, 1977.
[5] PN-76/B-03420: Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego.
[6] www.sonniger.pl.
[7] Adamczyk M., Sałaciński B., Pisarev V.: Temperaturowy zakres pracy chłodziarki sprężarkowej. Prace Kół Naukowych Politechniki Rzeszowskiej w roku akademickim 2005/2006, s. 57-67.
[8] http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl.
[9] Pisarev V., Nowak K.: Analiza techniczna i ekonomiczna pracy gruntowej pompy ciepła na gruntach różnej wilgotności. Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Budownictwo i Inżynieria Środowiska, z. 59, t. II, Rzeszów 2012, s. 589-598.
[10] Grzegorz W., Stanisław G., Gryciuk M.: Kolektory słoneczne, poradnik wykorzystania energii słonecznej. Warszawa 2001.
[11] www.viessmann.pl.
[12] Pompy ciepła. Poradnik projektanta. Viessmann, 2006.
Podsumowanie
TYTUŁ:
ANALIZA WSPÓŁPRACY KURTYNY POWIETRZNEJ Z GRUNTOWĄ POMPĄ CIEPŁA W OKRESIE CAŁOROCZNYM
AUTORZY:
Vyacheslav PISAREV (1)
Krzysztof NOWAK (2)
AFILIACJE AUTORÓW:
(1) Politechnika Rzeszowska
(2) Politechnika Rzeszowska
DODANY PRZEZ:
Katarzyna PIETRUCHA-URBANIK
WYDAWNICTWO:
Budownictwo i Inżynieria Środowiska
66/4/13
SŁOWA KLUCZOWE:
kurtyna powietrzna, pompa ciepła, wentylacja, straty ciepła
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/biis/78
DOI:
10.7862/rb.2013.66
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rb.2013.66
DATA WPŁYNIĘCIA DO REDAKCJI:
2013-11-08
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów