Budownictwo i Inżynieria Środowiska
50/3/13, DOI: 10.7862/rb.2013.50
Wykorzystanie energii słonecznej, jako jednego z czynników poprawiających jakość powietrza
Danuta PROSZAK- MIĄSIK, Krzysztof NOWAK, Sławomir RABCZAK
Dodany przez: Katarzyna PIETRUCHA-URBANIK
DOI: 10.7862/rb.2013.50
Streszczenie
Zgodnie z dyrektywami unijnymi Polska zobowiązała się do wprowadzenia pakietu „3 x 20”, który mówi, że kraj członkowski powinien ograniczyć do 2020 roku redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększając jednocześnie sprawność urządzeń energetycznych o 20% i wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) o 20% w globalnym bilansie energetycznym danego kraju do 2030 roku[2]. Efekty poprawy jakości atmosfery będą wynikać z wykorzystania, między innymi, alternatywnych źródeł energii, które w konsekwencji spowodują zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery powstających w wyniku spalania tradycyjnych nośników energii. Realizacja wyżej wymienionych celów będzie przebiegać etapowo. Należy dokonać podziału poszczególnych rodzajów energii, przeanalizować technologie ich wytwarzania oraz znaleźć rozwiązania technologiczne, które umożliwiają redukcje gazów cieplarnianych pyłów. W publikacji przedstawiono analizę wpływu wykorzystania energii słonecznej na zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Analiza przeprowadzona jest dla instalacji składającej się tradycyjnego źródła energii i kolektorów słonecznych umiejscowionych na terenie Rzeszowa. Na podstawie przeprowadzonych obliczeń pokazano, że przy zastosowaniu dwóch kolektorów słonecznych można zmniejszyć zużycie konwencjonalnego paliwa o około 20%. Zmniejszy się emisja ditlenku węgla, ditlenkusiarki, tlenku węgla związków azotu jak i emisja pyłów, co ma wpływ bezpośrednio na stan środowiska. Dlatego ważne jest by rozpowszechniać tego typu instalacje, przez indywidualnych inwestorów. Obecnie w Polsce istnieją programy kredytowe, które umożliwiają zakup instalacji kolektorowych.
Literatura
[1] Klugmann-Radziemska E. Klugmann E.: Systemy słonecznego ogrzewania i zasilania elektrycznego budynków, Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, Białystok, 2002.
[2] http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/radmonth.php?lang=en&map=europe (dane z dnia 15.12.2012 r.).
[3] Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa: Materiały informacyjno – instruktażowe. Wskaźniki emisji substancji zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliw, Warszawa, 1996.
[4] Proszak D., Rabczak S.: Ekonomiczne aspekty systemów wytwarzania ciepłej wody wspomagane energią słoneczną dla budynków jednorodzinnych, Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Z59, 2012.
Podsumowanie
TYTUŁ:
Wykorzystanie energii słonecznej, jako jednego z czynników poprawiających jakość powietrza
AUTORZY:
Danuta PROSZAK- MIĄSIK (1)
Krzysztof NOWAK (2)
Sławomir RABCZAK (3)
AFILIACJE AUTORÓW:
(1) Politechnika Rzeszowska
(2) Politechnika Rzeszowska
(3) Politechnika Rzeszowska
DODANY PRZEZ:
Katarzyna PIETRUCHA-URBANIK
WYDAWNICTWO:
Budownictwo i Inżynieria Środowiska
50/3/13
SŁOWA KLUCZOWE:
kolektory słoneczne, emisja zanieczyszczeń, instalacje słoneczne, spalanie
PEŁNY TEKST:
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/biis/61
DOI:
10.7862/rb.2013.50
URL:
http://dx.doi.org/10.7862/rb.2013.50
DATA WPŁYNIĘCIA DO REDAKCJI:
2013-07-01
PRAWA AUTORSKIE:
Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów